Škola/Práce

Práce z domova – 6 tipů, jak na to

Zdravím!

*

V různých období mého života jsem se učila či pracovala z domova. Je mi jasné, že i vy se musíte (nebo jste museli) učit doma, ale já spíš myslím tu dobu, kdy jsem byla po těžkých operacích a musela být doma delší dobu. Ráda vám dám své tipy přímo na učení pokud budete chtít, ale dnešní článek je více zaměřený na práci z domova, i když části mých tipů pasují též na učení. Samozřejmě tyto tipy jsou z mých zkušeností a je potřeba, abyste si vyzkoušeli různé variace než přijdete na to, co nejvíc vyhovuje vám. Hlavně nezapomínejte, že vše je o zvyku a je škoda věci nejdřív pořádně nevyzkoušet než zvolíte jinou taktiku.

Nezapomeňte mě sledovat na mém Facebooku a Instagramu.

Máte nějaké další tipy? Napište mi to do komentářů a přidejte odkaz i na váš blog, abych mohla přijít na návštěvu.

*

„Ustavičná práce se usnadňuje návykem.“ -Démokritos

práce z domova

*

1. Brzké vstávání

Nastav si budík na brzkou hodinu. Mně nejvíc vyhovuje vstávat mezi 5-6 hodinou po přibližně 6-7 hodinách spánku. Chvilku trvá, než si na ranní vstávání navyknete, ale věřte mi, že vám to později ušetří mnoho volného času.

2. Power hour

Aneb silná hodina. Zjistila jsem, že nejvíc se na práci soustředím hodinu po probuzení. Je to ta doba, kdy ještě hodně lidí spí a nic a nikdo vás nebude rušit. Jste po spánku plní síly a proto by byla škoda ji hned nevyužít. Takže po probuzení si maximálně odskočte na toaletu a rychle do práce.

3. Ranní příprava

Nyní konečně přichází příprava na celý den. Pro mě je cvičení mnohem lepší ráno než večer. Protáhnu se, procvičím postupně všechny partie těla a nakonec trochu jógy. Potom jdu do sprchy, vyčistit zuby a připravit snídani (či počkám až mi ji připraví taťka). Doporučuji se také převléknout z pyžama do normálního oblečení. Já většinou volím leginy a dlouhé tričko – pohodlné a přesto pracovně vhodné. Občas na sebe hodím i trochu make-upu, ale spíš jen opláchnu obličej a namažu krémem. Nasnídám se – často u nějakého seriálu či youtube videa – a připravím si seznam toho, co dnes potřebuji udělat. Můžete si to napsat na kousek papíru, do diáře, aplikace v telefonu nebo jako já do programu v počítači (používám Google Keep).

4. Správné prostředí

Čerstvý vzduch je základ všeho. Takže otevřu okno a mezitím dojdu pro flašku s vodou a nějakou svačinu na později. Nejlepší je zelenina, ovoce a oříšky. Poklidím pracovní stůl a připravím vše k tomu, abych mohla začít pracovat. U práce nejraději poslouchám instrumentální hudbu, protože ticho mě znervózňuje a text rozptyluje. Mnoho instrumentálních playlistů najdete například na Spotify nebo Youtube. Můj nejoblíbenější je soundtrack z Harryho Pottera!

5. Dodržení plánu a koncentrace

Tohle je ta nejtěžší část všeho. Je potřeba se odpoutat od všeho, co by vás mohlo rozptylovat. Takže vypnout televizi, shodit sociální sítě a nepřeskakovat z úkolu na úkol po 5 minutách. Snažte se soustředit, co nejvíc to jde a hlavně se zbytečně s nikým nezapovídejte. Udělejte vše, co jste si na ten den zadali. Ten pocit po tom, co to všechno zvládnete, je skvělý.

6. Malé přestávky a odměny

Poslední dobou se mi osvědčila technikaPomodoro„. To znamená, že 25 minut (já zvolila 30 minut) pracujete na úkolu, 5 minut je přestávka a pak opět 25 minut pracujete na úkolu. Po 4 opakování máte nárok na větší přestávku na 15 minut (je si nastavila 20 minut). Čas si můžete nastavit na mobilu a nebo na internetu je mnoho časovačů. Já používám Tomighty, protože funguje i bez internetu a můžete si tam upravit minuty. Při krátké přestávce doporučuji se trochu protáhnout a zaměřit oči pryč od počítače či knihy. Velkou přestávku většinou využiji na menší úklid, brouzdání po netu či čtení knížky. Často mi velká přestávka vyjde i na oběd (zde je možné si přestávku prodloužit max. na hodinu). Po splnění vše úkolů je vhodné se odměnit. Já si jdu třeba zahrát hru na počítači, pustím si film, jdu s někým na kafe nebo jdu do vany relaxovat.

8 komentáře

    • Annie

      Já jsem zjistila, že 5 minut uteče strašně rychle. 😀 ALE ta pauzička má vážně velký vliv na klidnou a soustředěnou práci!

        • Annie

          Musíš být na sebe přísný během těch pauziček. A to myslím i tak, že je vážně budeš mít a né, že při nich budeš pracovat. Jediné, co můžeš je třeba dopsat větu, řádek kódu..

  • Péťa

    Mě tedy naopak vyhovuje pracovat večer. Přítel také pracuje přes noc, takže doma nikdo není a je klid. Druhý den vstávám sice až později, ale jako studentovi mi to nějak zvlášť nevadí. Taky se mi osvědčila oddělovat pracovní a zábavnou část dne. Jakmile dokončím práci, jdu se psem ven. Prostě jen proto, abych to oddělila, aby se pro mě notebook stal zase zábavou a ne prací. Pak se třeba věnuji blogu, koukám na seriál nebo tak, předtím bych nemohla, protože jsem v pracovním stavu.

    • Annie

      Jak jsem psala: Nakonec je to hlavně o tom, jak to každému vyhovuje. 🙂 Ty jsi našla nejspíš už to, co tobě připadá efektivní a držíš se toho. Ten můj článek je spíš pro ty, kteří ještě svůj postup nenašli a nebo jim nevyhovuje ten jejich a potřebují zkusit něco jiného. Znám lidi, co naopak pracují hlavně v noci a jsou v pohodě. Na tvůj blog se ráda zase někdy podívám! 🙂

    • Annie

      Taky jsem to používala hodně na učení, když už jsem byla starší. 🙂 Nikdy jsem nebyla moc typ, co dělá něco večer.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..