Filmy/TV,  Knihy

Vánoční koleda – mých TOP 5

Vítejte u jedenáctého dne  „12 vánočních dní“!

*

Nechcete se smířit s tím, že Vánoce už skončily? Mám pro vás tip, jak si tuto sváteční chvíli ještě prodloužit. Mým nejoblíbenějším vánočním příběhem je „Vánoční koleda“ od Charlese Dickense. Každý rok zahajuji adventní dobu tímto příběhem, protože mi připomene o čem Vánoce jsou doopravdy a že není třeba se stresovat, ale naopak si to užít. Ráda se vrátím k vánočnímu románu kdykoliv během roku, protože mám Vánoce moc ráda a po shlédnutí nebo přečtení mám vždy skvělou náladu.

Pokud jste o Vánoční koledě nikdy neslyšeli, tak tady je anotaceObchodník Ebenezer Scrooge je lakotný. Vlastně miluje jen jedno – peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit. O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Scroogeovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci – duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost. Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu.

Četli nebo viděli jste Vánoční koledu? Dejte mi vědět v komentářích a pošlete mi odkaz na vaše blogy.

*

Přeji hezký den!

vánoční koleda

*

Originální kniha

Samotná knížka je to nejlepší zpracování ze všech. Doporučuji si přečíst originál v angličtině, který je naprosto úžasný. Mým oblíbeným způsobem „četby“ je audiokniha, protože před spaním vám čte někdo jiný. Pokud neumíte anglicky, tak si přečtete alespoň přeloženou verzi, kterou určitě najdete v nejbližší knihovně.

Vánoční koleda (2009)

Moje nejoblíbenější filmové zpracování je animovaná verze z roku 2009. Moc se mi líbí, jak animace vypadají hodně skutečně, ale přitom to příběhu neubírá od pohádkovosti. Myslím, že tato verze je vhodným filmem pro rodinný večer, protože se bude líbit dětem i dospělým.

Mickeyho vánoční koleda

Další animovaná verze, ale tentokrát kratší. Pokud nemáte moc času, ale přesto se chcete o příběhu dozvědět více nebo si ho jen tak připomenout, tak tohle je ta nejlepší varianta. Animace jsou pravé disneyovské a roztomilé.

Strašidelné Vánoce

Zde se vydáme s Billem Murraym do 90. let. Moderní doba dodává celému vyprávění pocit pravdivosti a vážnosti, proto si myslím, že je tím nejlepším, co si mohou vybrat dospělí. Mně se nejvíc líbí herecké obsazení a několik vtipných scének.

Christmas Carol (1977)

Poslední verzi, kterou jsem si oblíbila, je starší britské zpracování. Video je bohužel jen v angličtině, ale možná bude na internetu k nalezení s titulky. Tím, jak je celý film starší, tak máte pocit, že jste se ocitli mezi stránkami originální knihy.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..