Hry

The Sims 4 I.

Hi! Ahoj!

*

Since 2000, when The Sims 1 was released, I wish only one thing for birthdays, name-days and Christmas and it’s the new The Sims. Fortunately, expansion disks and a new series relases on a regular basis. I’m beginning with series of The Sims 4 which I promised, because it’s the newest so we expect a lot of news. The first parts will be about the general concept of the game and then I’m going to focus on individual expansions disks. Today we look at installation, the main screen and neighborhoods. The next episode will be about creating characters.

Have you ever played PC game The Sims? Tell me in the comments or on my Facebook, which series you like best.

_

Již od roku 2000, kdy vyšlo The Sims 1, si k narozeninám, svátkům a Vánocům přeji jen jediné, nové The Sims. Naštěstí datadisky a nové série vychází pravidelně. Začínám se slíbenou sérií o hře The Sims 4, protože je nejnovější a tak nás čeká mnoho novinek. První díly budou o obecném konceptu této hry a potom se zaměřím na samostatné datadisky. Dnes se podíváme na instalaci, úvodní obrazovku a sousedství. Příští díl bude o tvorbě postav.

Hráli jste někdy PC hru The Sims? Napište mi do komentářů nebo na můj Facebook, kterou sérii máte nejraději.

*

Good night! Dobrou noc!

the sims 4

*

Installation (Instalace)

The Sims 4 costs around 1000,- CZK and you can get it in each store with PC games or on the Internet. You must have internet access and the Origin program to installation where you must create an account if you don’t already have it. Installation is very easy, just follow the steps on the screen. Requirements for the game and further details can be found here. The game is in Czech (English too) and be sure to occasionally run the internet and update it.

_

The Sims 4 stojí kolem 1000,- Kč a seženete ji v každém obchodě s PC hrami nebo na internetu. K instalaci potřebujete internet a program Origin, kde si musíte založit účet pokud ho již nemáte. Instalace je velmi snadná a stačí následovat kroky na obrazovce. Požadavky na hru a další detaily jsou k nalezení zde. Hra je v češtině a nezapomeňte ji občas spustit s internetem a aktualizovat ji.

Main screen (Úvodní obrazovka)

After installation the game starts and you can start playing. Either you can start to create a new family, start playing and choose from the available families or switch to editing the neighborhood and build a house for your future Sims at first. In the bottom bar are boxes connected to the official web site with news about the game.

_

Po instalaci se hra spustí a vy můžete začít hrát. Buď můžete začít tvořit novou rodinu, začít hrát a vybrat si z dostupných rodin a nebo přejít na úpravu sousedství a nejdřív vytvořit dům pro vaše budoucí simíky. V dolní liště se nacházejí boxy spojené s oficiální webovou stránkou s novinkami okolo hry.

Untitled 1

Neighborhood (Sousedství)

Willow Creek and Oasis Springs are the first neighborhoods in the original game (in some time they will add another). The first neighborhood is a grassy town on the suburb of the city and the other is a desert area. Each neighborhood is divided into smaller populated part and the main part of the business. Among the neighborhoods you can travel, move and go to visit. Unfortunately, you cannot walk freely around the city without having a loading screen for each enter to another house as it was in The Sims 3.

_

Vrbová zátoka a Lázeňská oáza jsou první sousedství v originální hře (časem se přidají další). První sousedství je travnatým městem na okraji velkoměsta a to druhé je pouštní oblastí. Každé sousedství je rozděleno na menší obydlené části a hlavní obchodní část. Mezi sousedstvími můžete cestovat, stěhovat se i chodit na návštěvy. Bohužel se nejde procházet volně po městě bez toho, aby se hra načítala u každého vstupu do jiného domu, jak to bylo ve hře The Sims 3.

Untitled 3

1,

2016-01-31

4 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..