Knihy

Ještě než umřu (J. Downham) – recenze

Ahoj!

*

Dnes vám představím knihu, která je jednou z mých oblíbených. Je na trhu již 7 let a 10 let v angličtině, ale já ji mám asi 2-3 roky. Ještě než umřu od spisovatelky J. Downham je knihou, která osloví každého, kdo má rád současné romány, které nejsou jen o lásce, ale zaměřují se i na vážnější témata. Snad vás moje recenze zaujme a knihu si přečtete či mi doporučíte vaše oblíbené knihy. Nyní se ponořme se do příběhu

Máte rádi tento typ literatury? Dejte mi vědět v komentářích a pošlete mi odkaz na váš blog.

Více informací o mém čtení: ČBDBDatabázeknih.

*

„Riskovat zdraví má cenu pouze pro takové hodnoty, bez kterých lze těžko žít.“
-L
. R. Hubbard

Ještě než umřu

*

Ještě než umřu
(Before I die)

Autor: Jenny Downhamová
Nakladatelství: Eroika
Rok vydání: 2010
Překlad: Kateřina Lipenská
Počet stránek: 241
Počet kapitol: 46
Cena: 190-300 Kč
Jazyk: český
Žánr: Román, světová

*

Okamžiky se hromadí. Hromadí se až po tenhle. Nech je jít.

Hlavní postavou knihy je dospívající dívka jménem Tess, které byla diagnostikována rakovina. Bohužel už v takovém stádiu, kdy se nedá porazit, ale pouze odložit drsnými lékařskými zákroky. Tess se rozhodne, že nechce takovou bolest podstoupit, když stejně nakonec ví, že zemře. Místo toho si chce užít, co nejvíc života předtím, něž se to stane. Chce být schopná zažít ještě mnoho věcí a to by při léčbě nešlo, protože má vedlejší účinky. Jejím snem je splnit si co nejvíce bodů ze svého seznamu „Ještě než zemřu“. Zažít lásku, udělat něco bláznivého, jít za hranu zákona, zažít dobrodružství a další. Kniha není pouze o tom, jaké sny si stihne splnit. Je o vztazích, smíření, podstatě života a smrti, pomíjivosti všedních problémů a pocitu toho, že každý den by se měl žít naplno.

*

Zajímavosti:

Podle této knihy byl v roce 2012 natočen film „Teď a tady“ (Now is good), kde hlavní představitelku Tess hraje Dakota Fanning. Zpěvačka Ellie Goulding k filmu nazpívala písničku „I know you care“. Ve videoklipu jsou záběry z filmu.

Hodnocení:

Popravdě jsem viděla nejdřív film, než jsem si přečetla knížku. Ten mě tak zaujal, že jsem si musela pořídit i papírové vydání. Knihy jsou ve většina případů vždy lepší variantou příběhu a tentokrát tomu nebylo jinak. Na druhou stranu film byl zpracován velmi dobře a udělali tam jen několik menších změn. Nikdy jsem si nemyslela, že bych mohla u knihy tam moc plakat. To, že vždy obrečím film mě nepřekvapuje, ale že i knihu..

Kniha je plná dialogů, takže se čte vělmi rychle, plynule a s lehkostí. Já ji poprvé přečetla za jedno odpoledne. Příběh samotný je dokonalým mixem romantického příběhu, zábavy, dramatu i zamyšlení. Myslím, že každý si tam může najít to svoje. Já z toho vyvodila následující: taková láska může být jen v knihách, žij dokud to jde, neboj se snít ve velkém, nebuď na dně pokud se vše nesplní, snaž se každý den udělat něco, co ti přinese v budoucnosti vzpomínku na ten okamžik a neřiď se pokaždé tím, co je správné a co je špatné podle tvého okolí.

Je možné, že vy tam vůbec tyhle věci neuvidíte a kniha vám bude připadat nudná. Věřte, že ale neškodí se občas zamyslet nad tím, že každý jednou umřeme, nikdo nevíme jaký den to bude a proto bychom se měli snažit ze života vyždímat, co nejvíc. Ano, pokaždé mám po přečtení či shlídnutí filmu takto filofosickou náladu. Zbožňuju to.


music book movie review hudba kniha film recenze

Jeden komentář

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..