Knihy

Book review 4. (Knižní recenze)

Hi! Ahoj!

I have for you the book review that deals with the serious issue of our history. It’s not a book for fun (I hope ..) but on the contrary it’ll scare you and make you think about life, death, and why the Holocaust ever happened.

Did you read this book? Do you know other stories with this theme? Let me know in the comments.

More information about my reading: Goodreads.
_
Mám tu pro vás knižní recenzi, která se zabývá vážným tématem naší historie. Není to knížka u které se pobavíte (doufám..), ale naopak vás vyděsí a donutí vás přemýšlet o životě, o smrti a o tom, proč se vůbec holokaust stal.

Četli jste tuto knížku? Znáte i jiné příběhy s tímto tématem? Dejte mi vědět v komentářích.

Víc informací o mém čtení: ČBDBDatabázeknih.

*

44070: The Conspiracy of the Twentieth Century

(Utekl jsem z Osvětimi)


book review recenze knihy

Author (Autor): Rudolf Vrba
Publisher (
Nakladatelství): Washington/Seref s.r.o.
Release year (Rok vydání): 1989/2007
Translation (Překlad): Iva Hrdličková, Tomáš Pěkný
Book cover (Obálka): Vladimír Nárožník
Number of pages (Počet stránek): 437
Number of chapters (Počet kapitol): 16 + 3
Price (Cena): 215 – 280 CZK/Kč
Language (Jazyk): czech/český
Genre (Žánr): biographical novel/životopisný román

*

Evil does the one who surrenders to evil in any way: whether actively or passively, either as a tool or as an observer or as a victim..

Mr. Vrba story takes place during the 2nd World War, and as the title suggests, the book aims to his stay in a concentration camp. Actually, in several camps, where he was taken after being captured when he tried to leave the occupied country and get to safety. All this just because of a „transgression“ – he was a Jew. The book is one of the greatest testimonies of the horrors of the Holocaust and the Nazis, who had experienced between 1942 – 1944, during which he escaped from Auschwitz when he was only 19 years old. It’s not defeated him and he was fighting as a guerilla against the Germans after the horrors he has seen. Throughout the site you will learn that not everyone was good or bad, because war does to people things that they could never have imagined.

Zlo činí ten, kdo se zlu jakkoli poddává: ať aktivně, nebo pasivně, ať jako nástroj, nebo jako pozorovatel nebo jako oběť..

Příběh pana Vrby se odehrává za 2. světové války a jak naznačuje název knihy, tak se zaměřuje na jeho pobyt v koncentračním táboře. Vlastně v několika táborech, kam byl odvezen po zajetí, když se pokoušel opustit okupované země a dostat se do bezpečí. To vše jen kvůli jednomu „provinění“ – byl to Žid. Kniha je jedním z největších výpovědí proti hrůzám holokaustu a nacistů, jenž zažil mezi lety 1942 – 1944, kdy mu v době útěku z Osvětimi bylo pouhých 19 let. Jeho to neporazilo a jako partyzán bojoval proti Němcům i po hrůzách, které viděl. Skrz stránky se dozvíte, že ne každý byl špatný nebo dobrý, protože válka udělá s lidmi věci, co si nikdy nedokázali představit.

book review recenze knihy

Curiosity (Zajímavosti):

The book contains a report from April 1944, which Vrba and Wetzler dictated to Jewish leaders in Slovakia and which became one of the most important documents concerning the concentration camps and it helped to rescue several people from the transports afterwards. It also helped in convincing the Nazis at the Nuremberg trials. Next interesting thing is the list, where Vrba names individually the approximate number of deaths at Auschwitz along with their nationalities.

Kniha obsahuje zprávu z dubna roku 1944, kterou Vrba a Wetzler nadiktovali židovským představitelům na Slovensku a která se stala jedním z nejdůležitějších dokumentů týkajících se koncentračních táborů a pomohla tak následně zachránit několik lidí před transporty. Také pomohla při usvědčování nacistů při Norimberském procesu. Další zajímavostí je seznam, kde Vrba vyjmenovává přibližné počty mrtvých v Osvětimi spolu s jejich národností. 

Ratings (Hodnocení):

It is probably inappropriate to say that the book was great, because its theme was terrifying. It gently pulls you into the story and even if you put it away  you’ll still feel like you’re in it. If you’ve never read (or seen the film) with the theme of concentration camps, so you’ll be probably shocked a lot. For knowledgeable book won’t be such a surprise, but that doesn’t mean you didn’t learn anything new, because the book contains many factual data. The only thing that annoyed me on the whole story the most was the personality of Rudolf Vrba. I appreciated his story without emotion, which offset the simple facts (it’s rare in this topic), but some of his decisions and behavior was not likeable to me. That is why I give the book one star less. After reading it I was sad, but it also gave me faith in a better tomorrow and that you should always have hope and not to give up anything. Make sure you read this book, it should mandatorily be read by everyone.

Je asi nevhodné říct, že kniha byla skvělá, protože její téma bylo děsivé. Lehce vás vtáhne do děje a i když ji odložíte, tak máte pořád pocit, že jste v ní. Pokud jste ještě nikdy nečetli (nebo neviděli film) s tématikou koncentračních táborů, tak budete nejspíš hodně šokováni. Pro znalejší nebude kniha takovým překvapením, ale to neznamená, že byste se nedozvěděli něco nového, protože kniha obsahuje mnoho faktických údajů. Jediné, co mi na celém příběhu vadilo nejvíc byla osobnost Rudolfa Vrby. Ocenila jsem jeho vyprávění bez emocí, které vyvažovaly prostá fakta (je to vzácné u tohoto tématu), ale některá jeho rozhodnutí a chování mi nebyla sympatická. Proto dávám knize o jednu hvězdu méně. Po přečtení jsem byla smutná, ale také mi kniha dala víru v lepší zítřky a že člověk by měl mít vždy naději a nevzdávat se. Určitě si tuto knihu přečtěte, povinně by si ji měl přečíst každý.

music book movie review 4 hudba kniha film recenze

music book movie review hudba kniha film recenze

16 komentáře

 • Alga

  O tom pánovi jsem nedávno viděla dokument, jmenuje se Neznámí Hrdinové: Rudolf Vrba – Útěk z Osvětimi. Je to na youtube ke shlédnutí 🙂 Když jsem hlídala Bublinu, jukla jsem na celou tu sérii dokumentů, nejsou dlouhé a stojí za koukání. Knížku si taky určitě časem přečtu! 🙂

  • Annie

   Pokukovala jsem po něm, ale ještě se k tomu nedostala. Pak dám vědět jaké se mi to zdálo! Klíďo ti jí pak pujčím. 🙂 Je u Medyho.

 • Bastera

  Určitě se na ní někdy chystám, knížky o válce mě nepřestanou fascinovat asi nikdy! A máš pěkný vzhled blogu, moc pěkně udělané celé! 🙂

 • Andy

  Tak tuhle si tedy přečtu, tomuhle tématu přicházím čím dál víc „na chuť“, byť to nezní asi vhodně vzhledem k typu tématu. A knihu Vypravěčka jsi už četla? 🙂 Nejde o faktografickou knížku, jde o román, ale taky z tohoto prostředí, a mně se opravdu líbila :).

  • Annie

   Určitě to stojí za přečtení. 🙂 Nečetla, viděla jsem jen film. Je to dobře zpracované, ale úplně jsem tomu nepropadla. Možná někdy dám šanci té knížce. 🙂

 • Tomáš

  Nejsilnější výpověď o šoa, kterou jsem kdy četl, byla v knize Noc od Elieho Wiesela. Už se asi nedá nikde česky koupit, ale vyplatí se pátrat po antikvariátech nebo přečíst v originále (ačkoliv nevím, zda bude ten zážitek v jiném než rodném jazyce tak silný, četl jsem pouze česky). Další skvělé doporučení mám na Primo Levi: Je-li toto člověk a Richard Glazar: Treblinka, slovo jak z dětské říkanky.

 • Mariella

  Určitě mohu doporučit: Smrt je mým řemeslem (Robert Merle), Je-li toto člověk (Primo Levi), cokoliv od Lustiga a Osvětimskou knihovnici – v ní autor také z této knížky čerpal a Vrba tam vyskytuje. I kvůli tomu mám tuhle knihu na seznamu k přečtení už nějakou dobu, vypadá to dost dobře.

  • Annie

   Děkuji za tip. Určitě se po nich podívám. 🙂 A knížku si přečti, je plná zajímavých faktů. 🙂

 • Charlotte

  Ja mám knihy s tématikou druhej svetovej vojny celkom rada, aj keď to môže znieť trochu morbídne. A nielen knihy! Rada sa dívam na filmy, z ktorých mám následne nepríjemné zimomriavky a uvedomujem si, že niektorí ľudia nie sú dokonca ani skutočnými ľuďmi, snáď len obyčajnou paródiou na ľudské bytie. Viď Hitler. Myslím, že nie je v povahe človeka, aby sa správal takto svinsky a odcudzujúco voči ostatným, je to choré, je to nezdravé a proti prírode. Chyby ľudí a veľké prešľapy stále učia ľudí, ale tí nie a nie sa poučiť. Sama mám doma dva výtlačky Hitlerovho životopisu a niekedy by som si ich rada prečítala, aj keď čítať životopis takejto svine ma dosť desí. Každopádne, knihy a filmy z toho obdobia a koncentračných táborov mám rada aj keď sú desivé. Z filmov ma dostal Chlapec v pruhovanom pyžame a z kníh mám rada Annu Frankovú, to je asi taká klasika. Kniha vyzerá zaujímavo, možno po nej siahnem. Určite je to bonus do knižnice každého milovníka histórie.
  Charlotte.

  • Annie

   Chlapec v pruhovaném pyžamu mě taky dostal (a to i když jsem ho viděla podruhé), ale chtěla bych si přečíst i jednou knížku. Určitě si tuhle knihu přečti, dozvíš se mnoho informací. 🙂 Například i to, že ne každá nacista byl sviňák a ne každý Žid byl pouze oběť.

 • Myanmar

  Tak tohle vypadá moc zajímavě, děkuji za tip! 🙂 O knize jsem slyšela jen velmi okrajově, ale Tvá recenze mě rozhodně nalákala. A jinak moc se mi na Tvém blogu líbí – na první pohled mě zaujalo to dvojjazyčné zpracování, to musí dát docela práci! 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..