Ze života

Atopický ekzém v mém životě

Ahoj!

*

Když se rozhodovalo o mém zdraví, tak měl nejspíš někdo vážně blbý den a rozhodl se, že mi toho nadělí trošku víc. Asi abych se nenudila. Nejen, že již odnarození mám nemoc zvanou C-M-T (článek zde), ale také mě již od mala trápí atopický ekzém. I když se to někomu může zdát jako maličkost, tak věřte že není, protože to často hodně ovlivňuje kvalitu života. Napíšu vám několik základních údajů a pak zkušenosti, které mám já sama. Nápověda: nepříjemné. Pokud budete mít nějaké otázky, tak se ptejte.

Nezapomeňte mě sledovat na mém Facebooku a Instagramu.

Trpíte také nějakým otravným onemocněním? Dejte vědět v komentářích a přidejte odkaz na váš blog.

*

„Není smrtelníka, jehož by se nedotkla bolest a nemoc.“
Marcus Tullius Cicero

atopický ekzém

*

Co to je?

Atopický ekzém je kožním onemocněním. Může se vyskytnout v jakékoliv části života a přetrvávat až do jeho konce. Střídá se u něj období klidu a projevů. Ekzém bývá často reakcí na nějaký spouštěč, který se někdy hledá docela obtížně. Ložiska se pak objevuje všude na těle (obličej, krk, prsty, pod koleny,v loketní jamce,..).

Jak se projevuje?

Mezi spouštěče řadíme nejčastěji stres, alergie (já mám třeba alergii na prach a pyly), špatné potraviny (čokoláda, citrusy,..), propocení (nesnáším léto), nedostatek spánku, oslabené tělo (chřipka, menses) či moc parfémované produkty (mýdla, aviváž). Kůže je povětšinou suchá a strašně svědí. Pokud se vědění a následné škrábání, tak si roznesete infekci, kdy pak kůže mokvá, praská a pálí. Což je otravný, ale to svědění je úplně nejhorší.

Jak se léčí?

Léčba atopického ekzému je velmi „vtipná“. Proč? Protože na každého fungují úplně jiné postupy a produkty. Proto za svůj život takový atopik vystřídá miliony mastí, léků, doktorů i diet, než přijde na to, co mu pomáhá. Jenže i když to najde, tak je možné, že za pár měsíců/let to přestane fungovat a vy musíte zkoušet dál. Takový běh na dlouhou trať. Z toho důvodu ani nemohu poradit přímo produkty či postupy, protože vám to stejně nemusí pomoci a mně to nejspíš přestane taky brzo pomáhat. V tuhle chvíli se snažím vyhýbat závadným potravinám (jako veganka to mám lehčí), beru antihistaminika na alergii, natírám se borovou vodou, sprchuji se jen krátce vlažnou vodou (celé télo každý druhý den, pokud je to možné), používám sprcháč a šampon Balea z DM, mám namixovanou mast a kortikoidy od kožní, promazávám Indulonou a mokvající Sudokrémem. Touhle kombinací se mi docela daří držet ekzém na snesitelné úrovni. Úplné vyléčení je málo pravděbodobné. Pokud mohu v noci alespoň trochu spát a přes den být schopná žít, tak si nestěžuji. Ono to nejspíš nevydrží moc dlouho a budu muset opět hledat něco, co mi usnadní život s atopickým ekzémem. Držte mi palce ať přežiju léto.

4 komentáře

  • Annie

   „Lanolin je žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu.“ To asi vynechám. 😀 A Excipial mi chvilku zabírat dřív, pak už ne a dokonce mi i vadil. :/

    • Annie

     To už jsme u téma veganství a tam bych zašla jindy. 😀 Zatím jsem docela v poho s tím, co mám. Uvidím časem. Nejradši bych byla, kdyby to zmizelo navždy..nebo alespoň z mého obličeje. To mě štve nejvíc!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..