Škola/Práce,  Ze života

7 tipů a triků pro efektivní učení

Ahoj!

*

Ve škole jsem byla naposledy v roce 2013, ale ještě si pamatuju, co mi nejvíc pomáhalo při učení. Občas mi docela chybí psát domácí úkoly, seminární práce a učit se nové zajímavé informace. Naštěstí jde v dnešní době vcelku snadně se naučit mnoho věcí i bez školy.

Vraťme se ke školní docházce. Na základní škole jsem byla docela šprt (až na matiku a fyziku..) a vážně moc mě bavilo se učit. Na střední a vyšší škole jsem si užívala většinu předmětů, ale celkově jsem zjišťovala, že systém českého školství mi nevyhovuje, proto jsem již dál na vysokou školu nepokračovala. Víc k tomu vám povím v připravovaném článku o mé školní docházce.

Dala jsem, pro vás dohromady 7 tipů a triků pro efektivní učení, které nejvíc pomáhaly při učení mně. Snad i vám alespoň trochu usnadní školní život. Doporučuji vám si ještě přečíst článek o práci doma, kde je taky pár tipů.

Nezapomeňte mě sledovat na mém Facebooku a Instagramu.

Znáte nějaké další tipy a triky? Napište mi to do komentářů a přidejte odkaz i na váš blog, abych mohla přijít na návštěvu.

*

„Pro život, ne pro školu se učíme.“ -Seneca

7 tipů a triků pro efektivní učení

*

1. Zvolte správnou dobu

U mě byla ta nejlepší doba na učení ráno. Klidně jsem vstala o dvě hodiny dřív před školou, abych si ještě zopakovala to nejdůležitější. Ranímu opakování předcházelo šrotování do hlavy přibližně hodinu po příchodu domů ze školy. Nebyla jsem ale schopná se učit večer nebo v noci. Doteď jsem v těchto hodinách dost nepoužitelná. Vím, že ale hodně lidí to má naopak, proto je důležité si vyzkoušet, kdy vám to vyhovuje nejvíc.

2. Vytvořte si plán

Je fajn si učení rozvrhnout a to hlavně pokud toho máte víc. Určitě do toho plánu zahrňte i přestávky. Nebudete pak tolik ve stresu, že nestíháte. Doporučuji se hlavně připravovat s předstihem. Já vím, někdy to nejde a občas je člověk lenoch, ale věřte, že vám to ulehčí život.

3. Pište si vše ručně

Dnes je dost časté, že si studenti berou do školy notebook a píšou si zápisky do něj. Já si myslím, že je lepší si psát zápisky co nejvíc ručně, protože pak si je lépe zapamatujete. Já jsem si psala zápisky alespoň v bodech, když jsem zrovna nemohla psát hodně vkuse. To mi pak občas dávali zápisky učitělé nebo jsem si je kopírovala od spolužáků. Pokaždé bylo ale lepší si dělat ručně stručnější výpisky z těch výpisek. Hodně jsem i podtrhávala a zvýrazňovala. Hned se mi to v té hlavě uspořádalo.

4. Učte ostatní

Jako malá jsem chtěla být učitelkou. Často jsem si hodiny hrála na učitelku a za žáky měla plyšáky nebo pak později svého mladšího brášku a jeho kamarády. Teď doučuji angličtinu a i to mi pomáhá si tento jazyk zlepšovat. Takže učte! Buď své neviditelné kamarády nebo zkuste ty opravdové kamarády či někoho z rodiny. Když budete vysvětlovat a přednášet látku někomu dalšímu, tak vám to pomůže si ji nacpat do hlavy o dost rychleji. Spojit zábavu a učení je to nejlepší.

5. Otestujte se

Tohle byla má nejoblíbenější část učení se. Připravovala jsem si testy s pravděpodobnými otázkami, které by se mohly vyskytnout v opravdovém testu (nebo při ústním zkoušení). Udělala jsem si i bodové rozpětí a dávala si známky. Žádné podvádění a přivřené oči – prostě zkouška nanečisto.

6. Udělejte z toho zábavu

Zpívejte, rýmujte, rrapujte, tančete, cvičte – dělejte cokoliv, co vám učení usnadní. Já si občas své zápisky zpívala a hned jsem byla veselejší, když jsem se musela učit předmět, který jsem neměla ráda nebo mi jen něco nešlo do mozku. Naopak jsem někdy i spojila ne moc zábavné věci, učení a cvičení, aby mi to uběhlo rychleji. Důležité je se také odměnit. Třeba si po jedné kapitole dejte čtvereček čokolády nebo si při získání hezké známky kupte něco nového. Tím vaše motivace také stoupne.

7. Využijte čas ve škole

Tohle je asi ta nejdůležitější rada. Využijte čas ve škole a dávejte pozor. Pokud nejste studentský typ a učení vás moc nebaví, tak vnímejte výuku, když už v té škole musíte sedět a vyhnete se velkému učení doma. Samozřejmě jsou dny, kdy je problém se soustředit, ale když budete po většinu času poslouchat, zapojovat se do výuky a psát si výpisky, tak udete nakonec o mnoho šťastnější a budete se moc věnovat i věcem, které vás baví.

 

2 komentáře

  • Lady Lenna

    Dobré rady, já z nich během základky a střední využívala snad jen ten čas ve škole a psaní ručně 😀 jinak jsem se vše zásadně učila po nocích na poslední chvíli a plán na učení mi nikdy nevyšel 😀 teď nastupuji na vysokou, tak budu ten přístup asi muset rychle změnit 🙂 😀

    LADY LENNA

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..