Škola/Práce

6 kroků k získání FCE

Ahoj!

*

Před pěti lety jsem se konečně rozhoupala k tomu si udělat FCE certifikát (First Certificate in English). Když jsem si zjišťovala informace, tak jsem musela prohlížet hodně různých stránek a tak jsem se rozhodla, že vám to udělám snazší a pokusím se shrnout vše do jednoho článku. Tento článek se týká jen FCE, ale chystám se udělat více článku o studování anglického jazyka, protože jsem se postupem času naučila postupy, které velmi usnadňují se angličtinu učit. Pokud budete mít nějaké otázky, tak se zeptejte a já ráda pomůžu.

Nezapomeňte mě sledovat na mém Facebooku a Instagramu.

Máte FCE certifikát nebo se na něj chystáte? Dejte vědět v komentářích a přidejte odkaz na váš blog.

*

„Vědět je uznat, když něco víš, že to víš, a když něco nevíš, uznat, že to nevíš.“
-Konfucius

fce

*

1. Správná volba

Nejprve si musíte uvědomit, jakou úroveň angličtiny zvládáte a tento test by vám to měl objasnit. Další důležitá věc, kterou si v sobě potřebujete nastavit je to, jestli opravdu chcete FCE získat a neděláte to jen protože vám to někdo řekl (práce, škola, rodiče). Pokud vás angličtina baví či vás baví se v něčem zlepšovat, tak to hodně pomůže vašemu budoucímu úspěchu.

2. Podání přihlášky

Podání přihlášky je velmi snadné. Stačí k tomu počítač a internetové připojení. Já jsem se přihlašovala zde přímo přes British Council. Jsem si ale jistá, že můžete najít na internetu i jiná místa, kde se přihlásit a pokud si nejste jistí, že přihlášení přes počítač zvládnete, tak vám určitě rádi pomohou ve vaší škole, práci či přímo v jazykovém centru jako je British Council.

V internetové přihlášce zadáte vaši zemi, město (na výběr je 6 měst od Prahy po Ostravu) a datum vaší zkoušky. Cena za zkoušku je mezi 5150-4450,-  podle toho, jestli si kurz objednáte zavčas (cca 4 měsíce dopředu). Dále si můžete vybrat, jestli budete dělat test v papírové podobě nebo na počítači. Já si vybrala počítač, protože se mi na něm lépe a rychleji píše. Pak už si jen přečtete podmínky, vyplníte osobní údaje a potvrdíte celou přihlášku. Na e-mail vám přijde potvrzení a údaje na zaplacení zkoušky. To musíte zaplatit nejpozději do měsíce.

3. Příprava

Když máte v plánu si dělat FCE certifikát, tak byste měli anglicky už alespoň trochu umět. Já jsem stejně věnovala přípravě před zkouškou hodně času angličtině. Myslím, že 3 měsíce intenzivnějšího opakování mi hodně pomohlo. Záleží samozřejmě na vás a tom, jak angličtinu ovládáte. Já se učím od 3 let, ale měla jsem tak strašný učitele, že jsem se k té zkoušce odhodlala až ve 25 letech. I když hlavně protože jsem se bála, že vyhodím do vzduchu skoro 5000,-.

S přípravou jsem začala tak, že jsem si zakoupila učebnici, kde jsou příklady celé zkoušky. Není ale nutné si ji kupovat, protože na internetu najdete mnoho zkušebních cvičení zdarma. Stačí do vyhledávače zadat FCE a vyjede vám mnoho odkazů. Takže i tam jsem si našla cvičení, které jsem si pak zkoušela vyplňovat, poslouchat apod., protože jsem si pak připadala jistější. Je dobré vědět do čeho jdete. Dále jsem si projela všechnu základní gramatiku, časy a další. Fajn stránky jsou na to zde.

Aby to všechno nebylo jen o biflování, tak jsem do toho zapojila i zábavu. Četla jsem knížky v angličtině a koukala na seriály/filmy v angličtině nebo s anglickými titulkami. Pokud máte kamaráda/ku, která je ochotná si s vámi povídat v angličtině, tak je to taky fajn způsob, jak procvičit mluvenou angličtinu.

Nakonec je tu ta nejcennější rada. Dejte tomu hodně času a vážně se snažte, ale nepřežeňte to a klidně si i odpočiňte. Nechcete dojít do bodu, kdy z toho budete tak nervózní, že u zkoušky zapomenete, že vůbec anglicky umíte.

img_9917

4. Zkoušky

Jak již víte, tak FCE zkouška má více částí. V první den probíhá psaná zkouška – gramatika, poslech, psaní a čtení. Další den pak ústní zkouška, která bývá i na jiném místě. Pokud jste jako já na vozíku nebo máte jiný hendikep, tak je potřeba napsat/zvolat na jazykové centrum, kde zkoušku děláte a domluvit se s nimi. Zařídí pak bezbarierová místa apod.

První den „D“ je tu! Přibližně 14 dní před zkouškou posílají e-mail s místem konání zkoušky a pár dalších detailů. Je potřeba být na místě 30 minut před začátkem zkoušky (15 minut před ústní zkouškou), nesmíte mít po celou dobu u sebe mobil (ani o přestávce) a se sebou si vezměte pouze tužku, pozvánku na zkoušku, průkaz totožnosti a pití. Zkouška trvá 3 hodiny a 15 minut + jsou zde přestávky, takže dohromady přibližně 4 hodiny. Všechno velmi rychle uteče. Proto pokud se v nějaké části zaseknete, tak dělejte další cvičení a k tomuto se vraťte později. Nemá cenu si vše zkazit jen kvůli tomu, že nevíte jednu věc a nad jejím dumáním vám uběhne polovina času. Hlavně zkuste být co nejméně ve stresu. Učili jste se, tak jste připraveni!

Druhá část, ústní zkouška, se odehrává pár dní po písemné zkoušce. Zkoušet vás bude jeden český zkoušející a jeden anglicky rodilý mluvčí. Všichni ale na vás budou mluvit anglicky, tak zkuste i vy reagovat v angličtině. Před zkoušející jdete ve dvojici, což považuji za dobré i špatné. Špatné je to, že se budete cítit trochu blbě pokud váš partner bude v mluvení lepší či se budete ještě víc stydět, protože musíte s někým komunikovat. Super ale je, že si ve dvojici můžete pomáhat a doplňovat se. Což udělá dobrý dojem na zkoušející, protože uvidí, že zvládáte běžné interakce s další osobou. Mluvení je pouze 14 minut a z toho 3-5 minut mluví jen váš partner, takže je to vážně chvilička.

Zkouška je za vámi. Oddychněte si trochu.

5. Čekání

Nejhorší ze všeho je čekání na výsledky. Výsledky vám přijdou buď poštou nebo na internetový portál (upozorněni budete mailem) za 14 dní u počítačové verze a 4-6 týdnů u papírové verze. Mám pro vás jednu radu: Zapomeňte na to, nestresujte se a prostě počkejte. Teď už nic nezměníte.

6. Výsledky

Výsledky jsou tady! Certifikát dostanete i pokud jste zkoušku neudělali. Akorát tam budete mít napsaný nižší stupeň dosažených znalostí. Pokud budete lepší, než je hodnocení FCE je možné, že vám napíšou naopak vyšší stupeň dosažených znalostí. Což je podle mého dobré, protože zbytečně neutratíte peníze, když se vám nepodaří dosáhnout potřebné úrovně. Je tam myslím akorát malé omezení, že pod určité velmi nízké body nedostanete certifikát, ale pouze hodnocení.

Certifikát si musíte vyzvednout osobně (nebo za sebe poslat někoho s plnou mocí). Je potřeba na recepci doložit doklad totožnosti, aby vám certifikát vydali. Většinou to trvá přibližně 6 týdnů po zveřejnění výsledků. Pokud budete mít pocit, že vaše práce byla špatně ohodnocena, tak je možné přezkoumání za cca 3 500,-, ale věřte mi, že ve většině případů je to naprosto zbytečné.

Bohužel není možné nahlédnout do vašeho testu po jeho opravě, což bych ocenila, abych se mohla poučit ze svých chyb. Na certifikátu vám ale rozepíšou kolik bodů jste dostali v jednotlivých částech. Mně šel nejlépe poslech, čtení a mluvení. Dále vám zde napíšou konečnou známku (A-C), dosažený stupeň CEFR (A1-C2) a stupeň CE (80/230).

A máte to za sebou! Ať to dopadlo jakkoliv, tak nezapomeňte, že je tu vždy další šance. Buď si zopakujete FCE nebo se jako já budete připravovat na další stupeň CAE – Cambridge Advanced Certificate in English.

FCE First Certificate in English

6 komentáře

  • Annie

   Určitě. Chystám se ještě na jeden článek, kde přesně popíšu, co se v té zkoušce objevovalo a na co se připravit. 🙂

 • Gabriella

  Jednou bych se k FCE ráda dostala, ale i přesto, že jsem schopná se domluvit, tak gramatika je pro mě španělská vesnice a spoustu věcí mám špatně zafixovaných už od základky a dělá mi velký problém se je odnaučit. takže to bude ještě běh na hodně dlouhou trať.

  Jestli nevadí, že se ptám. Jak jsi byla spokojená se svým výsledkem ty?:)

  • Annie

   Hele mám vlastně doteď stejný problém. Řekla bych, že se už tak 5 let postupně přeučuji věci, co nás učitelé za 15 let naučili špatně. Jde to, ale člověk tomu musí vážně obětovat čas a chtít to. 🙂
   Jinak já byla s výsledkem spokojená. Mohlo to být lepší, ale byla jsem docela nervózní a moc jsem nevěděla, co psát ve „slohovém cvičení“. Jinak se mi ale potvrdil stupeň, který jsem očekávala a potěšilo mě, že jsem měla skvělý poslech a čtení. 🙂

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..