Ze života

5 tipů, jak zorganizovat svůj den

Ahoj!

*

Vždycky jsem ráda všechno organizovala. Mám systém složek v počítači, tabulky na nákupy vánočních dárků, seznamy seriálů, které sleduji, v e-mailu mám vše rozdělené a několik diářů plných seznamů. Využívala jsem organizování hodně, když jsem chodila do školy a teď v práci si nedokážu představit, kdybych ve věcech měl nepořádek. Během toho, jak stárnu, tak jsem zjistila, jak je důležité mít zorganizovaný (alespoň trochu) celý můj den. Cítím se pak víc produktivní, užitečná a udržuje mě to v chodu. Samozřejmě sem tam mám den, kdy na vše zapomenu a žiju jím tím, co mi den přinese, ale nemohla bych tak fungovat denně. Proto jsem pro vás připravila 5 tipů, jak zorganizovat svůj den podle mých vlastních zkušeností.

Jak organizujete svůj den vy? Budu moc ráda, když napíšete komentář či dva a začnete mě sledovat na mém FacebookuTwitteru a Instagramu.

*

„Organizace je právě tak nutná jako inspirace.“
-Thomas Stearns Eliot

5 tipů, jak zorganizovat svůj den

*

1. Sepiš si seznam úkolů

Tohle je základ. Všechno si pište. Je dobré si velké úkoly rozdělit na menší. Například, když potřebujete uklidit, tak si nepiště jen „uklidit“, ale rozdělte tenhle balík na menší „uklidit koupelnu, dát prát prádlo, utřít prach v pokoji, vytřít,…“. Jak budete úkoly plnit a postupně si je odškrtávat, tak budete mít pocit, jak vám to jde hezky od ruky. Já si svůj to-do list píšu večer i ráno, protože ráno mě většinou napadnoáu ještě další věci, které potřebuji udělat. Během dne už list jen občas trošku můžete poupravit, ale nikdy ho celý nepředělávajte, to vám akorát rozhodí celý den. A pokud z toho všeho chcete udělat trošku větší zábavu, tak můžete používat stránku Habitica, kde splněním úkolů získáváte zkušenosti a předměty pro svou postavičku. Je to vážně super!

2. Sdílej svůj plán

Pokud váš rozvrh ovlivňuje i ostatní (práce, doma), tak doporučuji sdílet s nimi svůj kalendář. Můžete mít klidně dva (jeden víc osobní a jeden víc na sdílení), kam si budete psát schůzky, doktory, výlety, apod. Tím pádem pak ostatní budou vědět, kdy nebudete doma, v kanceláři, na mobilu, na e-mailu a nebudou panikařit. I vy pak budete mít lepší pocit, že zbytečně lidem nekazíte plány na poslední chvíli. Doplňujte údaje do kalendáře, co nejdřív to jde a nezapomínejte na to.

3. Změň povinnosti na zvyky

Slovo povinnost je děsivé, ale pokud to změníte na zvyk, tak už to tak strašné není. Mně hodně pomohlo, kdy jsem si udělala z povinností prostě obyčejný zvyk nad kterým nějak zvlášť nepřemýšlím a prostě ho jen splním. Týká se to takových věcí jako je placení účtů, úklid, příprava jídla nebo cvičení. Čím častěji a opakovaně budete tyto činnosti dělat, tak se stanou zvykem. Já třeba uklízím každou neděli (myslím tím ten týdenní větší úklid) a protože to dělám už asi dva roky, tak to teď beru jako samozřejmost a nemám s tím problém. Vlastně si ty zvyky nakonec docela užívám, protože je necítím jako povinnosti.

4. Rozděl si důležitost úkolů

Nejlepší je začínat s nejtěžšími úkoly, protože je alespoň budete mít rychle za sebou a hlavně na ně máte nejvíc sil. Tyto úkoly tedy dělejte ráno/dopoledne. Další, co je potřeba si srovnat je to, které úkoly ten den musíte udělat bez vyjímky a na ty, které se budete snažit splnit, ale nebude takový problém pokud si je necháte nakonec či na druhý den. Jedna z věcí, co mi pomohla dobře nastartovat svůj den (hlavně ten pracovní) je to, že ráno si sice pročtu nové emaily, ale odpovídám na ně až po splnění svých nejdůležitějších dopoledních úkolů. Ono po ránu odpovídat dvě hodiny na maily není nic

5. Buď realista

Občas máme pocit, že zvládneme všechno. Ono je svým způsobem fajn si tak věřit, ale nic se nemá přehánět. Pokud si na den zadáte 100 úkolů a sami moc dobře víte, že je nemůžete splnit, tak je to akorát demotivující. Je tedy lepší si volit si plán, který jste schopni dodržet. Když jsem si začala víc organizovat svůj den, tak jsem začínala s menším počtem úkolů a postupně je navyšovala, když už jsem viděla, co je možné zvládnout a nezbláznit se z toho. Občas je potřeba i zvážit takové situace, jako když jste nemocní a potřebujete si odpočinout.

2 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..