Další,  Ze života

5 tipů, jak si užít uklízení

Je pro vás uklízení noční můrou? Máte doma nekonečně mnoho věcí a nevíte kde začít? Tak přesně pro vás mám 5 tipů, jak si užít uklízení a brát ho jako odreagování. Pokud máte další tipy, tak se s nimi podělte v komentářích a pomozte nám tuto činnost trochu vylepšit.

1. Úklid si naplánujte

Aby vám nepřišel úklid jako otravná aktivita, tak doporučuji si ho naplánovat, aby se z něj stala rutina, kterou budete brát jako běžnou část svého života. Já dělám větší úklid vždy v neděli dopoledne. Velké úklidy a organizování dělám přibližně 4 krát do roka, ale i to si naplánuji na nějaký určitý víkend v měsíci, abych s tím dopředu počítala.

2. Zvolte si systém

Věřte mi, že je lepší systém, než začít naráz uklízet každou místnost a pak podlehnout panice, že tohle nemůžete nikdy uklidit. Já většinou dám nejdřív prát pračku a pak uklízím místnost po místnosti. WC, koupelnu, obývák, ložnice a nakonec kuchyň. Když začnete vidět, už máte některé pokoje uklizené, tak budete vidět pozitivněji zbytek nepořádku.

3. Přeberte zbytečnosti

Jednou za půl roku doporučuji přebrat vše co máte. Oblečení, dokumenty, kosmetiku, knihy a další. Nevěřili byste kolik zbytečností, prošlých a zbytečných věcí máte. Nechápu jak se to možné, ale pokaždé vyhodím pytel blbostí a další pytel daruji na charitu. Čím méně těchto věcí budete mít, tím lépe se vám bude doma žít. Velmi doporučuji metodu KonMari od Marie Kondo. Mně to hodně pomohlo při rozhodování toho co si nechat a co dát pryč. Mějte jen to, co vám přináší štěstí.

4. Spojte to se zábavou

Aby uklízení nebylo pouhou povinností, tak doporučuji to spojit s další činností. Já třeba ráda poslouchám hudbu nebo audio knihy. Trochu zpívání při utírání prachu nebo pořádný záchvat smíchu u dobré knihy vám hned zlepší okamžiky, kdy se drhnete záchod.

5. Odměňte se

Nejlepší odměnou budou samozřejmě uklizené a organizované místnosti, ale né vždy to člověka povzbudí. Naplánujte si, že po úklidu si dáme něco dobrého k jídlu, pustíte si váš oblíbený seriál/film, půjdete ven s přáteli, napustíte si vanu nebo si dáte zaslouženého šlofíka. Cokoliv vás potěší!

A jak uklízíte vy? Tipy na další životné trable najdete zde.

3 komentáře

  • Sadako

    Já si úklid v poslední době zpříjemňuji tím, že přestávám používat klasické úklidové prostředky. A vyměňuji je za to, co běžně najdeme doma (teď jsem například na praní zkusila sodu). Miluji potom sledovat, jak to všechno krásně funguje bez zbytečně chemie. ❤️

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..